Niedziela i Uroczystości:

8.00; 10.00; 12.00; 17.00

Święta zniesione         Dni powszednie

8.00; 17.00                   7.00; 17.00; 17.30

Sakrament pokuty:

  • 15 minut przed Mszą św. w dni powszednie i święta zniesione
  • w niedzielę i święta nakazane podczas każdej Mszy św. 

Poniedziałek - Piątek

od 8.00 do 9.00 i od 16.00 do 16.30

Sobota

od 8.00 do 9.00

Telefony kontaktowe:

Ksiądz proboszcz: 797 633 551

Ksiądz wikariusz: 501 741 723

Adres:
ul. Kościuszki 90
26-120 Bliżyn
tel. 797 633 551; 501 741 723

e-mail: parafiablizyn@gmail.com

Numer konta:
BS Suchedniów O/Bliżyn. 89 8520 0007 2004 4000 2011 0001

17 lutego 2021

Czas Wielkiego Postu

Wielki Post to czas nawrócenia i przygotowania na obchody Świąt Wielkiej Nocy –Świąt zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Nadzieja płynąca z wiary w zmartwychwstanie pomaga nam przetrwać najsmutniejsze dni i największe tragedie, czas lęku i beznadziei, a jednocześnie zachęca nas do poszukiwania i realizacji woli Bożej w naszym życiu. Zachęcamy wszystkich Parafian do gorliwej modlitwy oraz uczestniczenia we Mszach św. szczególnie niedzielnych i nabożeństwach wielkopostnych. Przypominamy, że dyspensa obowiązuje tylko osoby starsze, schorowane i kobiety w stanie błogosławionym. Poza tymi grupami wszyscy mamy obowiązek uczestniczenia przede wszystkim w niedzielnych Mszach św. i świętach nakazanych.

Poniżej umieszczamy porządek nabożeństw wielkopostnych oraz plan naszych rekolekcji wielkopostnych, które będą się odbywały wyłącznie w kościele dla wszystkich grup wiekowych łącznie tj. dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla tych, którzy są objęci dyspensą przedstawiamy program rekolekcji, które będą się odbywały poprzez transmisje telewizyjne i internetowe.

Zapraszamy na Drogę Krzyżową w każdy piątek o godz. 16.15.

W niedzielę o godz. 16.30 nabożeństwo Gorzkich Żali.

Plan rekolekcji wielkopostnych w naszej parafii:

Niedziela   14.03.2021r.     

Msze św. z naukami ogólnymi o godz. 8.00, 10.00, 12.00, (16.30-nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym) i 17.00

Poniedziałek  15.03.2021r. - Dzień spowiedzi świętej

 Msze św. z naukami ogólnymi o godz. 9.30 i 17.00

Spowiedź w godzinach: 9.00-12.00 oraz 15.00-17.00

Wtorek 16.03.2021r.

Msze św. z naukami ogólnymi o godz. 9.30 i 17.00

 

Dla osób objętych dyspensą:

Redakcji Audycji Katolickich TVP

dotyczące Rekolekcji wielkopostnych w TVP3

 

Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rekolekcje emitowane będą w TVP3 w następujących terminach i porach.

 

Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3

W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, szczególnie ważne dla najmłodszych jest spotkanie z Panem Bogiem w telewizyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.

 

Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3

Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia – to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia. Dlatego Redakcja katolicka przygotowuje rekolekcje właśnie dla młodzieży. Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim.

 

Rekolekcje dla dorosłych 26-28 marca (piątek-niedziela), godz. 20:30, TVP3

Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie podczas rekolekcji zgłębiamy mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień często zapominamy, żyjąc w zamknięciu i codziennych trudnościach. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa dają nadzieję współczesnemu człowiekowi. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak.

 

Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież) odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut.

 

Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) oraz w mediach społecznościowych:

 

Dla dorosłych –  https://www.facebook.com/ziemianiebotvp/

Dla dzieci – https://www.facebook.com/ziarnotvp/

Dla młodzieży – https://www.facebook.com/StudioRabanTVP/

 Ks. Maciej Makuła SDB

Kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP

Warszawa, dnia 10 lutego 2021 r.

 

Papież na Wielki Post: to czas nawrócenia przez modlitwę, post i jałmużnę  

„W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy 'żywej wody nadziei' i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie" - zachęca papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021 r., zaprezentowanym  w Watykanie. Ojciec Święty przypomina w nim, że odnowa wiary, nadziei i miłości nie jest opcją, ale pilną koniecznością w życiu każdego chrześcijanina, możliwą do zrealizowania poprzez konkretne praktyki: post, spowiedź, pełną skupienia modlitwę i konkretne, nawet drobne gesty miłości.

W Orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek w konkretny sposób zachęca wiernych, by uświadomili sobie, co jest celem Świąt Paschalnych i poprzedzającego je czterdziestodniowego okresu nawrócenia. „W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy „żywej wody nadziei” i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie. W Noc Paschalną odnowimy przyrzeczenia naszego Chrztu, aby odrodzić się jako nowi mężczyźni i nowe kobiety, dzięki działaniu Ducha Świętego. Jednak sama wielkopostna wędrówka, podobnie jak cała chrześcijańska droga, jest już w całości oświetlona światłem Zmartwychwstania, które ożywia uczucia, postawy i wybory tych, którzy chcą naśladować Chrystusa" - pisze Ojciec Święty. Przypomina też, że nawrócenie to wypełnia się w odnowieniu wiary, nadziei i miłości - to zaś dokonuje się poprzez praktykowanie modlitwy, postu i jałmużny, które "są warunkami i znakami naszego nawrócenia".

Mówiąc o odnowie wiary, papież przypomina, że składa się ona z dwóch etapów: przyjęcia prawdy o Chrystusie i dawania świadectwa wobec innych. "Wielki Post to czas wiary, to znaczy: przyjęcia Boga w naszym życiu i umożliwienia Mu 'zamieszkiwania' z nami Post oznacza uwolnienie naszej egzystencji od wszystkiego, co ją przytłacza, także od przesytu informacji – prawdziwych czy fałszywych – i od dóbr konsumpcyjnych, aby otworzyć drzwi naszego serca dla Tego, który przychodzi do nas ogołocony ze wszystkiego, ale 'pełen łaski i prawdy'" - wzywa Franciszek. Zachęcając do wielkopostnego odnowienia "niezawodnej nadziei", papież wyjaśnia z kolei, że jest ona darem Ducha Świętego, która w konkretny sposób może realizować się w życiu każdego człowieka dzięki Bożemu Miłosierdziu. Odnosząc się do aktualnego kontekstu społecznego, Franciszek przyznaje, że "mówienie o nadziei może wydawać się prowokacją. Czas Wielkiego Postu jest jednak po to, aby z nadzieją zwrócić nasze spojrzenie ku cierpliwości Boga, który nadal troszczy się o swoje stworzenie, podczas gdy my często traktowaliśmy je źle". Wreszcie Ojciec Święty zaprasza do odnowienia miłości, która "jest porywem serca, który sprawia, że przekraczamy samych siebie i który stwarza więź wzajemnego dzielenia się i komunii" i przypomina, że - choć zaczyna się ona od drobnych, konkretnych gestów - prowadzi do budowania prawdziwej "cywilizacji miłości" i nieskończonego pomnażania nawet najdrobniejszego dobra.

https://ekai.pl/dokumenty/oredzie-ojca-swietego-franciszka-na-wielki-post-2021/

 


Zdjęcia

Rekolekcje Wielkopostne

Ingres Biskupa Radomskiego

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
136 0.078876972198486