Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu. Z tej racji między ochrzczonymi nie może istnieć ważna umowa małżeńska, która tym samym nie byłaby sakramentem (kan. 1055).
Istotnym przymiotem małżeństwa są jedność i nierozerwalność, które w małżeństwie chrześcijańskim nabierają szczególnej mocy z racji sakramentu (kan. 1056). Z ważnego małżeństwa powstaje między małżonkami węzeł, z natury swej wieczysty i wyłączny. W małżeństwie chrześcijańskim małżonkowie zostają ponadto przez specjalny sakrament wzmocnieni i jakby konsekrowani do obowiązków swego stanu i godności (kan. 1134).
Jak załatwić wszystkie formalności?
1. Para zgłasza się do kancelarii parafi, do której należy narzeczony lub narzeczona.
2. Para, która chce się pobrać w Kościele Katolickim powinna wcześniej przygotować się do tego sakramentu, a jednym z etapów przygotowania jest uczestnictwo w kursie przedmałżeńskim, który w naszej diecezji obejmuje 10 spotkań oraz 3 spotkania w poradni rodzinnej.
Wymagane dokumenty do zawarcia Sakramentu Małżeństwa:
- aktualne dowody osobiste narzeczonych;
- świadectwo Chrztu św. (ważne 3 miesiące od daty wydania, z adnotacją do sakramentu małżeństwa);
- świadectwo bierzmowania;
- zaświadczenie o odbytych naukach przedmałżeńskich, dniu skupienia dla narzeczonych i spotkaniach w poradni rodzinnej (przygotowanie bezpośrednie);
- zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim na poziomie szkolnym, ewentualnie gdy nie posiadamy zaświadczenia świadectwa szkolne z ostatniego roku, kiedy uczęszczałeś/-aś na religię (przygotowanie pośrednie);
- 3 egzemplarze zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (czyli o braku przeszkód cywilnych). To zaświadczenie wydaje Urząd Stanu Cywilnego w miejscu zamieszkania jednego z nupturientów. Jest ono ważne 6 miesięcy od daty wydania przez USC (w specjalnej rubryce podany jest termin upływu ważności zaświadczenia). Zaświadczenie musi być ważne w dniu ślubu.
Narzeczeni są zobowiązani stawić się z tymi dokumentami na trzy miesiące przed planowanych ślubem w kancelarii parafialnej narzeczonej lub narzeczonego na spisanie protokołu małżeńskiego.